První máj je tradiční český svátek zamilovaných, který se slaví každoročně 1. května. Svátek má původ v české tradici, avšak předchůdné svátky mohly mít kořeny keltské (svátek Beltain) či germánské (svátek bohyně Walpurgis). Tyto svátky oslavovaly první květnový den, resp. noc, jako čas plodnosti.
*
Tradice
Dle původního znění musí být každá žena v tento den políbena pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla. Jiný výklad říká, že bude mít díky polibku krásu po celý další rok. Samotný polibek byl dříve považován za velmi intimní projev, a proto mohla být žena políbena pouze od svého milého. Polibek dříve automaticky předznamenával svatbu.
*
Májka
Se svátkem souvisí zvyk májek. Tento zvyk stavění osekaných stromů, vyzdobených pentlemi a věncem, je znám i z Anglie. Obdobné rituály jsou součástí Beltain, keltského svátku, který se v Irsku a Skotsku slaví dodnes. Mladík vystavěl pod okny své milé tuto májku. Pokud měla i jiného nápadníka, měl onen nápadník za úkol májku zničit a vyměnit za svou vlastní.
*
Také se staví májky nikoli pod okny své milé, ale společné velké májky, které jsou na návsích a náměstích. Dle tradice se májky mezi Vesnicemi kradou. Májku je možné ukrást pouze v noci z 1. na 2. května. Pokud je některá z vesnic o májku okradena, znamená to pro ni velkou potupu.
*
V dnešní době se situace uvolnila a polibek pod rozkvetlou třešní svatbu vždy nemusí předznamenávat. Někteří lidé dokonce říkají, že stačí polibek pod jakýmkoli rozkvetlým stromem, nikoli pouze pod třešní.