Svatý Martin patří mezi nejznámější svaté. Původně byl římský voják a proslul svým lidským přístupem k obyvatelům dobývaných území. Legenda praví, že jedné chladné noci uviděl Martin (tehdy ještě jako voják) nahého promrzlého žebráka, neváhal a rozetnul svůj vojenský plášť na dvě poloviny, z nichž jednu daroval žebrákovi. Další noc se mu zjevil Ježíš Kristus oblečen do poloviny jeho pláště. Martin chtěl už tehdy odejít z vojska, nechat se pokřtít a věnovat se víře, to mu však nebylo dovoleno. Jednoho dne se odmítl zúčastnit bitvy, byl prohlášen za zrádce a musel jít proti nepříteli jenom s křížem. Nakonec k boji vůbec nedošlo a nepřítel dokonce přišel s návrhem na mír.
Zanedlouho poté odešel Martin z legie, nechal se pokřtít a začal církevní studium. Po nějaké době byl jmenován biskupem. Biskupskou hodnost však nechtěl zprvu vůbec přijmout, dokonce se schoval před posly do husince. Husy ho však kejháním prozradily a tak se Martin stal biskupem (odtud zřejmě pochází tradice Martinských hus). Založil patrně nejstarší klášter v západní Evropě v Liguge.
Svatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Nejčastěji je zobrazován na koni s polovinou pláště a žebrákem.
Jméno Martin je odvozeno od jména římského boha války Marta, volně ho můžeme přeložit jako bojovný válečník, Martovi zasvěcený, Martovi oddaný, Martovi náležející. V České republice dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější mužská jména.
Naši předkové v dávných dobách věnovali počasí velkou pozornost. To jaké bude počasí mělo podstatný vliv na úrodu a tudíž i na jejich život. Po čase vypozorovali různé skutečnosti, díky kterým se dalo předpokládat jaké rozmary si počasí vymyslí, přiřadili k různým datům lehce zapamatovatelné říkanky (pranostiky). Pranostiky se nedají vnímat jenom jako holé fráze, na mnoho z nich se můžeme spolehnout i v dnešní moderní době. Právě na den, kdy se slaví svátek svatého Martina, nejčastěji přišly první sněhové vločky.
*
Pranostiky, které se vztahují k svátku sv. Martina
na svatého Martina zima chod svůj začíná
na svatého Martina bývá dobrá peřina
na svatého Martina kouřívá se z komína
nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí
Martin a Kateřina na blátě – vánoce na ledě
o Martině po ledu – o vánocích po blátě
Martin-li se mlhami odívá, mírná zima obyčejně bývá
zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima
*
V České republice se svátek sv. Martina slaví 11. listopadu a je vnímán jako počátek zimy, často poprvé sněží a proto se říká, že přijíždí Martin na bílém koni.
Je to také den, kdy se ochutnává první Svatomartinské víno a je tedy i svátkem všech vinařů. V tento den se uvádí na trh nový ročník (první víno z podzimní sklizně). Tato tradice, ale není novinkou posledních let, jak by se mohlo zprvu zdát. S vítáním nového vína se začalo už na dvoře císaře Josefa II. V této době končila vinařům, kteří pracovali u movitých sedláků služba, pokračování této služby se dojednávalo většinou právě při skleničce tohoto prvního vína.
Další zvyk, který se pojí k tomuto dni je pečení Martinských rohlíků a Martinských podkov. Kolem svátku svatého Martina čeledíni opouštěli dosavadní službu a rozhodovalo se jestli se jim služba prodlouží nebo ne. Když se neprodloužila odcházeli si hledat novou a na cestu dostávali toto pečivo, jak se říkalo „na přilepšenou“.
Nesmíme zapomenout ani na tradiční Martinskou husičku, ta se připravuje jak klasickým způsobem s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a dušeným bílým nebo červeným zelím. Husu, ale můžeme také péct s jablky a podlévat ji vínem nebo ji můžeme připravit i na jiné poněkud exotičtější způsoby jako např. s povidlovou omáčkou a vlašskými ořechy, s mandlovou nádivkou, s restovanými jatýrky atd., fantazii se v tomto případě meze nekladou.
Toto období je spjato s časem nezřízeného hodování a bujarého veselí. V minulosti to byla doba, kdy skončily práce na poli, sklizeň byla v bezpečí pod střechou a na dveře již pomalu ťukal Advent, jinými slovy předvánoční půst. Tento zvyk spojený s konzumací dobrého jídla a popíjení mladého vína přetrval až do dnešních dní a stále se těší velké oblibě. Je to bezvadná příležitost k setkání s přáteli a rodinou za asistence chutného jídla a pití.