V České republice se mezi nevidomými sportovci a jejich vidomými přáteli zvolna prosazuje simulovaná střelba jako zvláštní disciplina střeleckého sportu. Elektronický trenažér, který slouží zdravým sportovcům k přípravě na ostrou střelbu je upraven tak, že umožňuje zrakově znevýhodněným lidem plněhodnotný střelecký sport. Postoj a držení zbraní odpovídá běžné střelbě, míření na střed terče se provádí sluchem.
Stručný popis střeleckého trenažéru
V současné době se používá trenažér, který pracuje na principu odrazu laserového paprsku, který dopadá na terč a je registrován snímací kamerou. Paprsek vychází z hlavně pistole nebo pušky. Zamíření do oblasti terče je oznámeno kolísavým zvukovým signálem. Nejvyšší tón je střed kruhů. Barva zvuku míření se dá měnit. Vyhodnocení
zásahu je komentováno hlasovým hlášením z počítače.
Oproti ve světě provozovanému, reálnému střílení ze vzduchové pušky má simulovaná zvuková střelba výhodu ve své absolutní bezpečnosti. Další předností je značná úspora za nájem střelnice i nákup střeliva.
Střelecký trenažer lze umístit v jakékoli místnosti přiměřené velikosti. Vzdálenost terče od stanoviště střelce se simuluje pomocí speciálního programu. Počítač současně zobrazí i vysloví hodnotu jednotlivého fiktivního zásahu (i umístění v terči), vysloví též celkový součet dosažených bodů v ukončené sérii. Po nainstalování odečítacího programu je nevidomý střelec schopen ovládat trenažér prakticky samostatně a proto není potřeba mnoho asistentů jako při zajištění bezpečnosti a ostatních činností spojených s ostrou střelbou. Na zaměření terče není potřeba ani technicky složitý opěrný držák jako je tomu u střelby z ostré vzduchové pušky. Nutný je ale trenér, který pomáhá při nácviku správného držení zbraní a postoje při míření.
Všichni si při tomto sportu zlepšují držení těla, koordinaci pohybů, orientaci prostorovou i sluchovou. Simulovaná střelba má dobrý vliv na rozvoj morálně volních vlastností a psychiku nevidomých. Pomáhá jim odreagovat se od stresů a problémů, které se neustále objevují v jejich každodenním životě.
Zdánlivou nevýhodou trenažerové střelby jsou velké pořizovací náklady základního vybavení, které je nutné pro provozování tohoto sportu. Ovšem vzhledem k výše uvedeným úsporám a malé poruchovosti zařízení je počáteční investice ekonomicky výhodná. Z hlediska možnosti dalšího sportovního vyžití mladých i starších zrakově postižených lidí je však tato vložená finanční částka velmi účelná a určitě smysluplná.
Svědčí o tom stále se zvyšující zájem o zvukem mířenou střelbu. V současné době je v České republice osm oddílů, ve kterých, pokud možno pravidelně, trénuje přes padesát střelců a střelkyň. Během roku proběhne 8 kvalifikačních soutěží a vrcholem sportovního snažení je účast na mistrovství republiky. Města, ve kterých je simulovaná střelba soutěžně organizována jsou: Karlovy Vary, Kyjov, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Praha, Přerov, Ústí nad Labem a Zlín.
Případní zájemci o tento sport mohou získat bližší informace u Miloše Slavíka na telefonním čísle 603 263 617.