Orientace v prostoru je obtížnou záležitostí pro všechny osoby se zrakovým handicapem. Při zdolávání terénních bariér nám vedle bílé hole pomáhá také vodící pes, který je nedocenitelnou kompenzační pomůckou. Ten tak usnadňuje samostatný pohyb člověka se zrakovým postižením.
Výcvik a výchova takového čtyřnohého průvodce je velmi náročná. Příprava na to, aby se pes mohl stát průvodcem nevidomých lidí, probíhá na profesionální úrovni ve specializovaných střediscích, která splňují podmínky na to, aby se takovou činností mohla zabývat. Každý pes musí být pod zvýšenou kontrolou od štěněcího věku až po ukončení výcviku.
Vodící pes je tedy kompenzační pomůcka – podle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky 182/1991 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení a zákon České národní rady o působnosti orgánů České republiky v sociálním zabezpečení. Pořizovací cena psa může být hrazena až do výše 100%. Hradí ji příslušný sociální odbor úřadu s rozšířenou působností (tj. městské a obvodní úřady). O příspěvek může zažádat občan České republiky v místě svého trvalého bydliště a je-li držitelem průkazu ZTP/P z důvodu svého zrakového postižení. Je třeba zdůraznit, že každý cvičící subjekt má finální cenu vycvičeného psa jinou, avšak cena nesmí přesáhnout 210 000 korun českých.
Pokud se rozhodnete pořídit si vodícího psa, doporučujeme následující kroky, aby tento proces byl pro vás jednodušší a na jeho konci byla vaše maximální spokojenost. Na začátku si zjistěte, jaké subjekty cvičí vodící psi – jaké mají reference a zda nejsou např. členy mezinárodních organizací na výcvik vodících psů, což by zaručovalo, že pes bude vycvičený podle souhrnu standardů uznávaných i mimo ČR. Každý seriózní cvičící subjekt má na internetu své webové stránky, kde můžete najít potřebné počáteční informace. Tyto základní informace o vodících psech by vám měla poskytnout i krajská střediska Tyfloservisu či Tyflocentra.
Až si vyberete školu či školy pro výcvik psů, neváhejte je kontaktovat. Domluvte si schůzku a navštivte je. Pracovníci škol vám jistě rádi poskytnou veškeré informace týkající se výchovy psa (tj. doba, než pes nastoupil výcvik), samotného výcviku (jak probíhá, jak dlouho, základní dovednosti psa), předání psa (jak bude probíhat, kde a jak dlouho), jaká plemena psů subjekt cvičí, jakého psa by vám doporučili s ohledem na vaše individuální charakteristiky a v neposlední řadě, co pro vás cvičící subjekt bude ochoten udělat po předání psa, budete-li mít jakékoli problémy se psem, či budete-li chtít poradit během vašeho společného života.
Pokud jste se již rozhodli, jen si připomeňme, že je třeba si pořízení psa důkladně promyslet, jelikož vodící pes dělá společnost svému pánovi průměrně 10 let, a vybrali si cvičící subjekt a něčemu nerozumíte, neváhejte se poradit např. se zkušenějšími kolegy, pracovníky SONSu či Klubem držitelů vodicích psů, který sdružuje držitele vodících psů všech věkových kategorií a od různých cvičících subjektů. Členové klubu se s vámi jistě rádi podělí o své zkušenosti. Není rozumné činit takové závažné rozhodnutí, které vám změní dosavadní způsob života, jež se bude muset přizpůsobit životu se psem, pod tlakem ze strany kohokoli. Nevidomý člověk je ten, který cvičícímu subjektu přináší kapitál, a tak má právo za tyto peníze požadovat vše tak, aby byla splněna jeho očekávání a vodící pes mu zpříjemnil a zkvalitnil život ve tmě.
Dojde-li na podpis předávací smlouvy mezi vámi a subjektem, je třeba pečlivě číst a dávat pozor na to, co podepisujete, aby nedošlo k desinformaci a komplikacím, které následně vyplynou z podpisu smlouvy. Výhodou pro vás a vašeho psa bude, když podpisem smlouvy nebude končit váš kontakt se cvičícím subjektem, který by vám měl sdělit, zda pro vás poskytuje i následný servis po podepsání smlouvy např. poradenství, procvičení psa, výcvik nových tras a jiné potřebné věci, které vy i váš pes jistě rádi uvítáte.
Rozhodnete-li se pořídit si vodícího psa, přejeme dlouhý společný život a hodně nachozených kilometrů bez nehod.
Linda Ambrožová