*
Přelité rostliny.
Když svou péči o pokojové rostliny přeženete a zjistíte, že vám vadnou v důsledku přemokření, zachráníte je usušením kořenů. U přemokření postupujte tak, že rostlinu vyjmete i s hlínou z květináče. Kořeny zabalte do několika vrstev dobře savého papíru. Odneste jí na teplé místo, kam ale nesvítí slunce. Papír, ve kterém je květina zabalena kontrolujte a měňte vždy, když je vlhký. Jakmile papír vlhnout přestane, rostlinu přesaďte do umytého a vysušeného květináče. Zalévejte dále jen velice opatrně.
*
Ocet na sporák.
Pokud máte na sporáku skvrny, které už nejdou vydrhnout ani tekutým pískem, zkuste na ně nalít ocet. Ten nechte působit několik hodin. Kyselina octová změkčí zuhelnatělé části a ty pak už setřete pouhou houbičkou.
*
Aby olej nezhnědl.
Při smažení pokrmů olej na pánvi rychle ztrácí svou průzračnou barvu a tmavne působením vysokých teplot potravin. Proto ihned, jakmile zapnete ohřev, dejte do pánve pár dřevěných párátek. Olej zůstane krásně čirý po celou dobu smažení.
*
Boty nebudou barvit.
Nové boty někdy pouští barvu. Zabraňte tomu tak, že je zevnitř před nošením vystříkáte nelepivým lakem na vlasy. Je potřeba ale vyzkoušet, který lak opravdu nelepí. Stejný systém můžete použít i tehdy, když vám třeba nové džíny zabarví nohy. Zrubu je nalakujte, nechte zaschnout a můžete se bez obav obléct.
*
Na připálenou rýži platí chléb.
Pokud se vám stalo, že jste připálili rýži, zkuste to napravit. To, co je spálené vyhoďte, to dobré přesypte do čistého hrnce a celý povrch pokryjte krajíci chleba. Nepříjemná chuť i vůně spáleného po chvíli zmizí. Chleba pak musíte vyhodit.
Na trochu připálenou rýži též jedna finta: ihned odebrat rýži z připáleného hrnce, v novém hrnci opražit na tuku cibuli, přidat rýži a krátce opražit. Pachuť zmizne.
*
Jak usušit mokrou obuv.
Rozhodně je nedávejte přímo na zdroj tepla, nebo do jeho bezprostřední blízkosti, mohly by ztvrdnout a popraskat. Připravte si noviny a pomačkejte je. Jimi boty důkladně vycpěte a nechte sušit při pokojové teplotě. Po pár hodinách papír vyměňte, nasaje všechnu vlhkost. Pokud jsou boty ještě mokré, zopakujte to. Ještě než budou úplně suché, namažte je pořádně krémem.
*
Octem na zápach v bytě.
Pokud jste něco připálili nebo byla na návštěvě parta kuřáků, nejrychleji se zbavíte zápachu v bytě tak, že namočíte hadr do octa. Potom s ním budete intenzivně mávat a přitom projdete celý prostor. Za chvíli po nepříjemném odéru nebude ani stopy.
*
Nádobí opět zazáří.
Připečené a zašlé nerezové nádobí se bude opět lesknout jako nové, když ho přečistíte sodou bicarbonou. Stačí trochu nasypat na vlhký hadřík a připáleniny otírat. Za chvilku bude vyleštěné.
*
Univerzální čistič.
Vyrobte si domácí přípravek, který vyčistí každou špínu a zároveň provoní váš byt. Do lahve s rozprašovačem nalijte jedno víčko od PET lahve čpavku, jedno víčko běžného saponátu a přidejte dvě lžíce jedlé sody. Přidejte pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje a dobře protřepejte a můžete použít. Vyčistí a navíc pohltí nepříjemné pachy.
*
Odstranění popisků.
Nápisy provedené fixou či zvýrazňovačem jdou špatně odstranit jak z krabiček na potraviny do mrazáku, tak třeba z omylem popsaného stolu. Na všechny materiály jako linolea, keramika, porcelán, plasty, sklo i kov vám pomůže deodorant ve spreji. Stačí nastříkat na skvrnu a ta se sama po chvíli rozpustí. Potom stačí umýt proudem vody nebo otřít navlhčeným hadříkem do sucha. Tento způsob funguje i na CD a DVD disky, když si je třeba chybně popíšete. Datová vrstva zůstane nepoškozena.
*
Poškrábané DVD a CD.
Pokud jsou vaše CD nebo DVD ze spodu poškrábané, nenačítají se nebo přeskakují, zkuste nanést na jemný vlhký hadřík malé množství zubní pasty asi o velikosti malého hrášku. Tím CD nebo DVD vyleštěte, opatrně utřete čistým vlhkým hadrem a nechte usušit, pak teprve zkuste vložit do přehrávače.
*
Sůl na bílé záclony.
Záclony rychle žloutnou, když se v bytě kouří, kvůli venkovním emisím a prachu. Vyprat je do běla je obtížné. Aby se vám to povedlo, namočte je alespoň dvě hodiny před praním do hodně osolené vody. Pak je vyperte běžným způsobem. Až je pověsíte na okna, budou bílé.
*
Aviváž do skříně.
Nalijte do úzké lahvičky aviváž a postavte jí otevřenou do rohu v šatní skříni. Dobře jí ale zajistěte (třeba izolepou), aby se nevylila. Krásně osvěží celou skříň a prádlo bude krásně vonět.
*
Posolené svíčky.
Než zapálíte knot, nejprve svíčky dejte na několik hodin do hodně osolené vody. Potom je nechte oschnout, neotírat! Nebude z nich kapat vosk. A pokud navíc rozehřátý vosk okolo knotu na hořící svíčce posolíte, vydrží svítit dvakrát tak dlouho.
*
Cibule proti kašli.
Pomocí domácích zdrojů se nejrychleji zbavíte kašle díky cibulovému čaji. Do hrnce dejte vodu-asi půl litru- a až začne vřít, vhoďte do ní cibuli. Nesmí být oloupaná, jen odřízněte zbytek natě a kořen. Na mírném ohni povařte asi 15 minut. Pak sceďte, do vzniklého čaje přidejte několik lžiček medu a citrónovou šťávu. Ochucením ztratí vývar část cibulového pachu. Pijte 2 – 3 dny, každý den ideálně 2 litry. Kašel brzy zmizí. Po povaření cibule se do hrnce po vypnutí může přihodit lipový květ, černý bez, divizna a mateřídouška. Ovoní tu cibuli. Po deseti minutách scedit.
*
Na koberec Okenou.
Rozlitý čaj nebo jiná skvrna na koberci není nic příjemného. Ihned skvrnu postříkejte Okenou a potom vytřete suchým hadrem. Někdy budete muset proceduru opakovat několikrát, ale většinou se setkáte s úspěchem.
*
Jak omezit chrápání.
Zkuste radu našich babiček, jak se ho zbavit. Nastrouhejte mýdlo, stačí úplně obyčejné. Dejte ho do plátěného sáčku a zavěste ho chrápajícímu na noc na krk nebo ho položte do jeho blízkosti. Údajně to spolehlivě funguje, protože vůně mýdla potlačuje chrápání.
*
Prací prášek do připáleného hrnce.
Další způsob, jak si snadno poradit s připáleninou bez velkého drhnutí, je zasypat špinavý hrnec vrstvou pracího prášku. Pak jej zalijte do třetiny vodou a nechte pár minut povařit, případně ještě chvíli odstát. Pak už jen stačí otřít houbičkou na nádobí. Hrnec potom musíte dobře vymýt vodou s octem, jinak z něj nedostanete svěží vůni pracího prášku.
*
Co ještě umí aviváž.
Pokud si dáte pár kapek na hadřík a otřete s ní obrazovku televize nebo monitor počítače, nebude vám na něj sedat prach. Když s aviváží potřete staré tapety, půjdou snadno odstranit. Do výrazně připálených hrnců nalijete trochu na dno a nechte hodinu odmočit. Pokud jí smícháte s vodou, můžete jí v nejhorším případě použít i jako kondicionér na vlasy.
*
Zčernalé stříbro.
Zčernalé příbory nebo šperky se dají docela snadno vyčistit. Stačí, když dáte do dostatečně velkého hrnce na dno alobal a na něj položíte vše, co potřebujete vyčistit. Potom do hrnce nalijte vařící vodu a přidejte hrstku soli. Nechte namočené do té doby, než uvidíte, že jsou čisté.
*
Poznejte vařené vejce.
Pokud si pomícháte vařená a syrová vejce, není nutné je rozbíjet. Stačí vzít mělký talíř a jedno vejce po druhém na něm roztočit. Pokud se vejce točí dlouho a rychle, znamená to, že je vejce vařené. Je to proto, že celý vnitřek je kompaktní a má pevné těžiště. Jestliže se točí křivě a krátce, bude syrové.
*
Skvrny od krve.
Skvrny vyperte co možná nejdříve ve studené vodě s mýdlem nebo pracím práškem. Dokud není skvrna pryč, tak teplota vody nesmí překročit 35 °C, jinak se bílkovina srazí a skvrna se stane neodstranitelnou. Zaschlou skvrnu nechte 24 hodin odmočit ve studené vodě a pak jí vyperte v chladném roztoku s přídavkem enzymatického pracího prostředku nebo jádrového mýdla. Taky docela pomáhá skvrnu posolit, lehce promnout, nechat chvíli působit a pak teprve vyprat ve studené vodě.